Македонец ќе игра во поранешниот клуб на Алекс Фергусон

Македонец ќе игра во поранешниот клуб на Алекс Фергусон

Македонскиот репрезентативец Бојан Миовски од денеска официјално е член на шкотскиот премиерлигаш Абердин.

Штипјанецот, кој утре полни 23 години, во новиот клуб оди од унгарскиот МТК и потпиша договор на четири сезони. Абердин е еден од најкултните шкотски клубови, најпознат по тоа што пред речиеи четири децении, менаџер на тимот беше славниот Алекс Фергусон кој со него триумфираше во Купот на победниците на куповите.

🔴 We can confirm that we have agreed personal terms with Bojan Miovski who will join the Club on a four-year deal from MTK Budapest.

🇲🇰 Welcome to Aberdeen Bojan!

— Aberdeen FC (@AberdeenFC) June 23, 2022

Миовски од оваа година е стандарден репрезентативец на Македонија, досега забележа 14 настапи и постигна 3 гола.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds