Македонецот, кој е селектор на САД, направи потег што го воодушеви светот

Македонецот, кој е селектор на САД, направи потег што го воодушеви светот

Македонскиот стратег Влатко Андоновски, селекторот на женската фудбалска селекција на САД, направи потег што ќе остане во историјата на американскиот женски фудбал. Тој дозволи настап на фудбалерка со физички недостаток.

Тој на мечот против Колумбија и даде шанса за настап и тоа како стартер на Карсон Пикет, фудбалерката која има вроден физички недостаток, родена е без дел од левата рака.

Репрезентацијата на САД победи со 2:0, а Андоновски доби огромни пофалби за оваа постапка.

Last night, reigning #FIFAWWC champions @USWNT continued their 2023 qualifier preparations with a victory over Colombia.

The match was significant beyond the score. @Cars_Pickett16 became the first-ever player with a limb difference to earn a #USWNT cap. pic.twitter.com/zJ1kGVkyaL

— FIFA.com (@FIFAcom) June 29, 2022

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds