Македонија денес ги дознава противниците на Светското првенство 2023

Македонија денес ги дознава противниците на Светското првенство 2023

Извлекувањето на групите за 28 Светско првенство 2023 (Полска/Шведска) ќе биде в сабота (2 јули) во полскиот Катовице со почеток од 17.00 часот.

Вкупно 32 репрезентации ќе учествуваат на Мундијалот, а пред жрепката се поделени во четири шешири.

Шешир 1: Данска, Шведска, Шпанија, Франција, Норвешка, Исланд, Германија, претставник од Африка 1

Шешир 2: Катар, Хрватска, Белгија, Бразил, Португалија, Полска, Црна Гора, МАКЕДОНИЈА

Шешир 3: Србија, Унгарија, Аргентина, Бахреин, Саудиска Арабија, Африка 2, Африка 3, Чиле

Шешир 4: Уругвај, Африка 4, Африка 5, Иран, Кореја, САД, Холандија, Словенија

СП ќе се организира во периодот од 12 до 29 јануари 2023 година.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds