Макрон: Ако сакаме одржлив мир, Украинците мора да го изберат моментот кога ќе преговараат

Макрон: Ако сакаме одржлив мир, Украинците мора да го изберат моментот кога ќе преговараат

Францускиот претседател Емануел Макрон по средбата со американскиот претседател Џо Бајден изјави дека западните сојузници не треба да ги принудуваат Украинците на компромис со Русија кој за нив би бил неприфатлив.

– Никогаш нема да ги охрабриме Украинците да направат компромис што нема да биде прифатлив за нив, одговори Макрон на прашањето за потенцијалниот крај на војната.

– Тие се толку храбри и ги бранат своите животи, својата нација и нашите принципи… Ако сакаме одржлив мир, мораме да ги почитуваме Украинците да одлучат за моментот и условите во кои ќе преговараат за нивната територија и нивната иднина, рече тој.

Францускиот претседател додаде дека сојузниците ја зголемиле економската, воената и хуманитарната помош за Украина, пренесува Си-Ен-Ен.

– Дополнително, поддршката на САД – и финансиска и во снабдувањето со воено оружје за Украина – е важна не само за нападнатата земја, туку и за пошироката Европа. За стабилноста на нашиот свет денес – затоа што ако чувствуваме дека можеме да ја напуштиме земјата и да се откажеме од целосно почитување на овие принципи, тоа значи дека нема можна стабилност на овој свет, рече Макрон.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds

Generated by Feedzy