Мароко е прва селекција од Африка ВО ИСТОРИЈАТА која се пласира во полуфинале на СП

Мароко е прва селекција од Африка ВО ИСТОРИЈАТА која се пласира во полуфинале на СП

Репрезентацијата на Мароко денес ја совлада селекцијата на Португалија со 1:0 во четвртфиналниот натпревар на Светското првенство 2022 година.

Мароко стана првата селекција од Африка во историјата која се пласирала во полуфиналето на фудбалските Мундијали.

Претходно ниту една африканска селекција не помина подалеку од четвртфиналната фаза.

Африканците ги загубија претходните три четвртфиналиња: Камерун во 1990 година, Сенегал во 2002 година и Гана во 2010 година.

Во полуфиналето Мароканците ќе играат со победникот од дуелот Франција – Англија.  (МИА)

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds

Generated by Feedzy