Маж во Хрватска почина по примената вакцина на „АстраЗенека“

Маж во Хрватска почина по примената вакцина на „АстраЗенека“

Маж на возраст од 33 години почина во Хрватска 12 дена откако се вакцинирал со „АстраЗенека“ против Ковид-19, поради што Хрватската агенција за лекови веднаш покрена истрага. Тој се вакцинирал на 5 март, а првите два дена имал покачена температура, но потоа се било во ред.

Десетина дена потоа тој имал болки во стомакот, а магнетната резонанца покажала крварење. Бил примен во болницата „Ребро“, каде е утврдено крврење во надбубрежната жлезда. Не е јасно дали компликациите кај сега починатиот имаат врска со вакцинирањето, но таа поврзаност не е исклучена.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds