• 25/09/2020

Мбапе пред Меси и Роналдо: Најмлад фудбалер кој стигнал до 100. гола во ЛШ

 Мбапе пред Меси и Роналдо: Најмлад фудбалер кој стигнал до 100. гола во ЛШ
loading...
Advertisement

Францускиот фудбалер Килијан Мбапе стана најмладиот фудбалер во историјата на Лигата на шампионите кој стигнал до 100. гола.

Фудбалерот на ПСЖ тоа го стори со голот во победата над Галатасарај (5:0) во последното коло од групната фаза.

Мбапе на вечната листа се најде пред Лионел Меси и Кристијано Роналдо. Тој до јубилејната 100-ка дојде на 20 години и 11 месеци. Меси до ваквиот рекорд стигна на 22 години и шест месеци, додека Роналдо имаше 22 години и 11 месеци кога се радуваше на јубилејот.