Мексико почна консултации за барањето азил од сменетиот перуански претседател Педро Кастиљо

Мексико почна консултации за барањето азил од сменетиот перуански претседател Педро Кастиљо

Мексико почна консултации со перуанските власти во врска со барањето на довчерашниот претседател Педро Кастиљо да добие азил во оваа централноамериканска држава, соопшти шефот на мексиканската дипломатија, Марсело Ебрард.

Ебрард на Твитер напиша дека „амбасадорот на Мексико во Перу се сретна со Кастилјо во местото каде тој е притворен“, пренесоа британските медиуми.

Сменетиот претседател на Перу, Педро Кастиљо, вчера се појави пред судот по неуспешниот обид за распуштање на парламентот.

Кастиљо ја загуби власта за само три турбулентни часа откако синоќа со декрет се обиде да го распушти Конгресот.

Парламентот екстресно го смени од власта со гласање, а полицијата набрзо потоа го приведе.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds

Generated by Feedzy