Меркел побара полициски час, но ова не го очекуваше: „Госпоѓо канцеларка ова е авторитетен демон“

Меркел побара полициски час, но ова не го очекуваше: „Госпоѓо канцеларка ова е авторитетен демон“

Германската канцеларка Ангела Меркел апелираше денеска на пратениците да одобрат нови овластувања кои ќе и овозможат да воведе рестриктивни мерки и полициски час во областите каде има голем број на заразени со коронавирус.

Иако рече дека мнозинството Германци се за построги мерки, нејзиниот апел наиде на отпор во парламентот, што е невообичаен настан, објави Ројтерс.

„Третиот бран на пандемијата цврсто не зафати“, рече Меркел, чиј говор во Бундестагот го прекинаа пратениците од десничарската Алтернатива за Германија, која се противи на блокадата.

Меркел го рече дека здравствените работници едвај да го издржат притисокот.

“Медицинските лица за интензивна нега испраќаат повик за помош, еден по друг. Кој може да ги игнорира нивните барања”, праша Меркел.

Нејзината влада сака парламентот да го смени Законот за заштита на заразни болести за да им овозможи на федералните власти да спроведат рестриктивни мерки, дури и ако регионалните лидери се спротивстават на тоа, во надеж дека ќе го намали притисокот врз работниците за интензивна нега.

Воведувањето полициски час и давање на моќ на канцеларката да воведе мерки во 16 германски покраини наиде на критики во рамките на конзервативниот блок, член на Меркел, а анкетите покажуваат дека таа може да го доживее најлошиот резултат досега на парламентарните избори во септември.

Лидерот на парламентарната група Алтернатива за Германија, Алис Вајдел, рече дека новите мерки се „невиден напад врз темелите на демократската слобода“.

“Предложените измени и дополнувања на Законот за заштита се вознемирувачки документи на авторитетна држава. Ова враќање изгледа како авторитетен демон и доаѓа од кабинетот и од вас, госпоѓо канцеларка”, рече Алис.

Меркел гледаше во својот мобилен телефон во поголемиот дел од презентацијата на Вејд.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds