Меси со гол го прослави јубилејниот 1000. натпревар во кариерата

Меси со гол го прослави јубилејниот 1000. натпревар во кариерата

Аргентинскиот напаѓач Лионел Меси вечерва го игра осминафиналниот натпревар на Светското првенство 2022 година против селекцијата на Австралија. Триесет и петгодишниот Аргентинец слави јубелеј – 1.000-ти натпревар во својата професионална кариера.

Меси најголемиот дел од кариерата го помина во Барселона. За шпанскиот клуб одигра 778 натпревари.

За сегашниот негов клуб, ПСЖ одигра 53 натпревари, а уште 168 пати беше на теренот како дел од репрезентацијата на Аргентина.

Лионел Меси има постигнато 788 голови, а во 35-тата минута го даде и водечкиот гол за Аргентина.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds

Generated by Feedzy