Монструозно: Ги мелеле жртвите во машина за месо во бункерот на викендицата

Монструозно: Ги мелеле жртвите во машина за месо во бункерот на викендицата

Полицијата пронашла уште еден доказ за монструозни злосторства во тајната просторија во Ритопек, што го користеле членовите на криминалната група Вељко Беливук и Марко Миjковиќ.

Во куќата на ужасите во белградската населба Ритопек, каде што припадниците на кланот Вељко Беливук, наречен Вељко Неволjа, и Марко Миjковиќ носеле жртви, а потоа, како што се сомнева, ги касапел, измачувал и убивал, полицијата пронашла индустриска машина за мелење месо!

Според неофицијални информации, таа била скриена во таен бункер во куќа.

– Покрај машината, за која се верува дека се користела за ослободување на телата на убиените, пронајдени се и пиштоли, автоматска пушка, снајперска пушка и голема количина муниција. Форензичарите собирале траги во претходните два дена, а врз основа на првите резултати, во машината има траги од крв. Сите докази веднаш ќе бидат испратени на вештачење со цел да се утврди дали тие припаѓаат на некоја од жртвите од списокот со 12 исчезнати лица – открива изворот.

Делови од телото фрлени во дупка?

Уште од првиот ден на истрагата и собирањето траги во куќата во Ритопек, бунарот во дворот привлекло посебно внимание на истражителите. – Искусни истражители веднаш се посомневаа дека дел од остатоците од луѓе завршиле во бунарот. Тој сомнеж сè уште се проверува, имајќи предвид дека на врвот на бунарот е пронајдена трага од крв – открива соговорникот на Курир.рс. Според него, инспекторите од куќата однеле дури и делови од водоводните цевки и одводите.

Тој потсетува дека по апсењето на криминалната група, детален претрес во куќата во Ритопек и споредување на трагите се пронајдени докази што укажуваат на тоа дека најмалку четири жртви биле мачени во неа.

– И првиот пат кога истражителите влегоа во куќата, беа изненадени и згрозени. На сите подови и sидови имаше траги од крв, од приземјето до таванот, во шупата, во бунарот … Сепак, откако пронајдоа мелница за месо, што е доволно голема за да  уништи тело, сите останаа без текст – открива тој и додава дека тајната соба е практично под куќата.

Соговорникот исто така потсетува дека во дворот е пронајден согорувач, за кој се верува дека ја палел облеката и другите предмети на жртвите.

Неславните членови на Земунскиот клан прво користеле мелница за месо за да ги уништат трагите на злосторството. Сретко Калиниќ наводно детално опишал дека во еден стан во Шпанија, додека сите се криеле од потерницата распишана за нив по атентатот врз премиерот Зоран Џинѓиќ, тие го убиле со чекан, а потоа го расекле на парчиња и сомелиле припадник од истиот клан, Милан Јуришиќ Јуре.

– Телото го распарчивме и деловите ги мелевме во мелницата за месо „Бош“, но се расипа првиот што го користевме, затоа што на Јуришиќ му се заглави куршум во телото, па затоа купивме уште еден – пишува наводно во писмо пронајдени во шпанските истражители, по што коските на Јуришиќ навистина беа пронајдени во реката Манзанарес. Авторот на писмото изјавил, а Калиниќ подоцна потврдил во изјавата дека направиле гулаш од телото на Јуришиќ, што му го дале на Владимир Милисавjeевиќ, наречен Влада будала, за да јаде.

Изворот открива и дека се откриени нови докази врз основа на анализа на содржината на шифрираните телефони, но исто така, како што се шпекулира, признание на еден осомничен, кој решил да стане заштитен сведок.

И вчера имаше силни полициски сили околу куќата во Ритопек. Да потсетиме, куќата за тортура е во сопственост на уапсениот член на групата Беливук, Владо Драганиќ. Опкружена е со sидови и опремена со видео надзор.

– Во куќа од околу 300 квадратни метри, за бришење на крвта се користени палки, ножеви, панцири, хируршки ракавици, големи пластични кеси, метални столици, јажиња, но и траги од силно хемиско средство – изворот од истрагата вели и потсетува дека засега се сомнева дека Милан Љепоја, Здравко Радојевиќ и Горан Величковиќ биле затворени во куќата и убиени.

– Сега е јасно зошто членовите му се обраќаа на Марко Миjковиќ со прекарот Касап – заклучува соговорникот.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds