Москва подготвена да ѝ обезбеди 100 милиони дози вакцина на ЕУ

MOSCOW REGION, RUSSIA – JANUARY 21, 2021: A medical worker prepares the first component of the Gam-COVID-Vak (Sputnik V) vaccine during a COVID-19 vaccination campaign at the Mega Khimki shopping center. Sergei Bobylev/TASS (Photo by Sergei BobylevTASS via Getty Images)

Москва подготвена да ѝ обезбеди 100 милиони дози вакцина на ЕУ

Москва му порача на Брисел дека Русија може да и обезбеди на Европската Унија 100 милиони дози на „спутник В“, за вакцинирање на 50 милиони жители на Унијата.

Рускиот инвестициски фонд, кој стои зад производството и дистрибуцијата на руската вакцина „спутник V“, објави дека може да обезбеди 100 милиони дози од таа вакцина на ЕУ во текот на следниот квартал од оваа година“, беше наведено на официјалниот твитер-профил на „спутник В“.

„Спутник В“ е прва регистрирана вакцина против коронавирус во светот, а таа постапка е завршена во август 2020 година. Компанијата што ја произведува, како и руските регулаторни тела, изјавија дека има заштита до 90 проценти.

Бидејќи ЕУ е во голема неволја кога станува збор за планираната имунизација на жителите поради неиспорачување на порачаните вакцини од компанијата „АстраЗенека“, поради што Брисел и раководството на таа фармацевтска компанија се во војна со денови, ЕУ сега може да ја спаси Русија.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds