• 25/09/2020

Москва за убиството на иранскиот генерал: „Авантуристички потег“ на САД кој ќе ги вжешти тензиите на Блискиот Исток

loading...
Advertisement

Русија денес предупреди на последиците од убиството на иранскиот генерал Касем Сулејмани во Багдад.

„Убиството на Сулејмани е авантуристички потег со кој Американците ќе предизвикаат вжештување на тензиите во регионот на Блискиот Исток“, соопшти руското министерство за надворешни работи.

Во соопштението се додава дека „Сулејмани верно им служеше на интересите на Иран“ и дека Русија му изразува искрено сочувство на иранскиот народ.

Командантот на елитна единица на Иранската револуционерна гарда Касем Сулејмани беше убиен ноќеска во американски напад со беспилотно летало на меѓународниот аеродром во Багдад. Пентагон соопшти дека Сулејмани е убиен по наредба на американскиот претседател Доналд Трамп.

Иранскиот врховен лидер ајатолахот Али Хамнеи и иранскиот претседател Хасан Рохани ветија одмазда за смртта на генералот.