Најдобриот лек за синуси од само две состојки

 Најдобриот лек за синуси од само две состојки

Ви носиме два природни рецепти кои ќе ви ги олеснат проблемите со синусите.

Со првиот силен ветер и студени денови, болката се враќа кај сите оние кои страдаат од чести инфекции на синусите. Главоболките се задолжителен придружник на синузитис, во кој дури и најсилните лекови често не помагаат.

Синусната инфекција се јавува кога синусите отекуваат, што спречува природно затегнување, а тоа доведува до болка, притисок и отежнато дишење.

Природен лек за синуси со рен

Вечерта, пред спиење, ставете лажица рендан корен од рен на рингла. Покријте ја главата со поголем пешкир, наведнете се и вдишете ги испарувањата. Повторете ја постапката најмалку 5 дена по ред. Рецепт со вински оцет и рен

Се препорачува да се изренда свеж рен и да се прелие со вински оцет, потоа да се стави во шише од половина литар и да се затвори. Чувајте ја смесата на собна температура десет дена со повремено протресување. Кога ќе истече овој период, вдишувајте ги испарувањата пет минути неколку пати на ден преку отворениот дел на шишето.

Во истата течност потопете крпа и држете ја на челото или тилот преку ноќ. Терапијата трае пет дена, што е доволно за лутиот и силен мирис на рен во оцет да го реши синузитисот и непријатните главоболки.

Едно од решенијата е и да изрендате 50 грама рен, да го ставите во пет децилитри вода и да зоврие. После тоа, ставете ја главата над тенџерето, покријте ја со крпа и вдишувајте ја пареата.

x