На Божиќ, папата повика да се стави крај на „бесмислената“ војна во Украина

На Божиќ, папата повика да се стави крај на „бесмислената“ војна во Украина

Папата Франциск денеска апелираше за прекин на „бесмислената“ војна во Украина.

Во својата традиционална божиќна порака од базиликата Свети Петар во Ватикан тој нагласи:

„Господ нека не инспирира да понудиме конкретни гестови на солидарност за да им помогнеме на сите оние кои страдаат и нека ги просветли умовите на оние кои имаат моќ да го замолчат оружјето и веднаш да стават крај на оваа бесмислена војна!“

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds

Generated by Feedzy