НА ЕВРОПА И ОСТАНУВААТ 48 ЧАСА ДА РЕАГИРА: Ситуацијата во Чернобил ескалира, еве што ќе се случи ако остане исклучена уште два дена!

Chernobyl nuclear power plant, arch, new safe confinement, power plant from the air, reactor 4, sarcophagus, object Shelter

НА ЕВРОПА И ОСТАНУВААТ 48 ЧАСА ДА РЕАГИРА: Ситуацијата во Чернобил ескалира, еве што ќе се случи ако остане исклучена уште два дена!

Министерот за надворешни работи на Украина, Дмитро Кулеба за украинските медиуми вели дека оштетена е единствената линија за напојување на нуклеарната централа Чернобил и сите нејзини нуклеарни постројки контролирани од руската армија.

„Чернобил е без енергија. Ја повикувам целата меѓународна заедница веднаш да побара од  Русија да го прекине огнот и да им дозволи на екипите за поправка што е можно поскоро да го обноват снабдувањето со електрична енергија“, вели тој.

Тој додава дека резервните дизел генератори ќе ја напојуваат нуклеарната централа Чернобил и нејзините капацитети во текот на 48 часа. Потоа ќе се исклучи системот за ладење на складиштето на искористеното нуклеарно гориво, што ќе се закани со истекување на радијација.

-Варварската војна на Русија ѝ се заканува на цела Европа. Путин мора веднаш да ја прекине, вели Дмитро Кулеба.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds