На „Ќафасан“ приведени две жени од Русија на кои им истекла важноста на визата за престој во Република Македонија

На „Ќафасан“ приведени две жени од Русија на кои им истекла важноста на визата за престој во Република Македонија

– На 28-ми август 2022 година, во 17:45 часот на Граничен премин „Ќафасан“ од полициски службеници приведени се 22-годишната Е.Л. и 27-годишната З.И., двете од Русија, затоа што по извршени гранични проверки констатирано е дека истите незаконски престојувале во државата односно им истекла важноста на издадената виза, спротивно на член 147 став 1 алинеа 4 од Законот за странци.

– Тие се предадени на полициски службеници од Одделение за прекуграничен криминал, миграции, странци и редамисија при РЦ за ГР Запад за натамошна постапка, информираат од МВР. (Крај)

извор: МВР

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds