На Ќафасан уапсен македонски државјанин баран со меѓународна потерница

На Ќафасан уапсен македонски државјанин баран со меѓународна потерница

Македонски државјанин баран со меѓународна потерница издадена од хрватските власти е уапсен на граничниот премин Ќафасан на албанско – македонската граница кај Струга.

-Граничната полиција, како резултат на засилените контроли и благодарение на соработката со Интерпол Тирана, идентификува и уапси, со цел екстрадиција, македонски државјанин со висок општествен ризик, баран со меѓународна потерница од хрватските правосудни органи, стои во соопштението од албанската полиција.

Се наведува дека е приведен Тони Јашари (35) од Гостивар кој на 26 август 2015 е осуден на 10 години затвор за кривични дела „структурирана криминална група“ и „производство и продажба на наркотици“,но успел да ја напушти Хрватска во 2018 година.

Јашари е уапсен при контрола на документите за влез на албанска територија.

За понатамошно дејствување надлежен е судот во Подградец, кој ќе ја информира е Канцеларјата на Интерпол Тирана со цел негова екстрадиција во Хрватска.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds