На полноќ земјотрес со јачина од 4.9 степени ја погоди Албанија

На полноќ земјотрес со јачина од 4.9 степени ја погоди Албанија

Силен земјотрес, а според првичните информации со јачина од 4.9 степени според рихтер ја погоди Албанија, 13 минути по полноќ. По 18 минути, регистриран е и нов, со јачина од 3.4 степени.

Епицентарот на земјотресто бил на 5 километри длабочина, а на 40km од Тирана и 21km од Драч.

Земјотресот е почувствуван и во Македонија.

ТВ21 објавува и извештај од сеизмографот на ПМФ инсталиран во Охрид кој го регистрираше земјотресот.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds