Над 150 илјади случаи на коронавирус во Македонија

epa08740245 An ambulance carrying patient infected with COVID-19, arrives to the University Clinic for Infectious Diseases in Skopje, Republic of North Macedonia, 13 October 2020. The number of newly infected COVID-19 patients in North Macedonia has been on the rise in the past ten days. EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

Над 150 илјади случаи на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство денеска информираше дека вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во Македонија од почетокот на пандемијата изнесува 150.274.

Бројката на оздавени пациенти е нешто помала и изнесува 128.496, додека пак бројот на починати е 4.650.

Во моментов во нашата земја активни случаи има 17.128.

Во продолжение состојбата по градови:

Скопје 66435, активни 7737Куманово 8338, активни 1180Прилеп 8079, активни 872Тетово 7028, активни 623Битола 6017, активни 1183Велес 5322, активни 615Гостивар 5074, активни 418Кавадарци 5063, активни 403Штип 4843, активни 440Охрид 4836, активни 524Струмица 3924, активни 550Струга 2908, активни 169Кочани 2671, активни 285Кичево 2417, активни 294Гевгелија 2153, активни 294Неготино 2132, активни 199Свети Николе 1464, активни 145Крива Паланка 1199, активни 80Ресен 1191, активни 206Радовиш 1075, активни 134Берово 998, активни 66Делчево 941, активни 94Дебар 927, активни 49Виница 779, активни 112Пробиштип 765, активни 35Валандово 653, активни 76Богданци 482, активни 69Крушево 468, активни 91Демир Капија 392, активни 30Демир Хисар 375, активни 62Кратово 354, активни 17Македонски Брод 352, активни 28Пехчево 259, активни 21Македонска Каменица 228, активни 14Дојран 132, активни 13

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds