Над половина милион Аргентинци ја потпишаа петицијата „Франција, престани да плачеш“

Над половина милион Аргентинци ја потпишаа петицијата „Франција, престани да плачеш“

Повеќе од 500.000 луѓе се потпишаа на онлајн петиција поведена во Аргентина со која се бара „Франција да престане да плаче“ по поразот во финалето на Светското првенство во Катар.

„Откако победивме, Французите не престанаа да плачат и да се жалат, и не прифаќаат дека Аргентина е светски првак“, изјави Валентин Гомез, иницијаторот на петицијата насловена „Франција, престани да плачеш‘, која на страницата Change.org досега собра 570.768 потписи.

Судењето во минатонеделното финале од страна на полскиот арбитер Шимон Марчинијак предизвика критики во Франција, вклучувајќи ја и неговата одлука да досуди пенал по прекршокот на Усман Дембеле над Анхел Ди Марија во првото полувреме.

Французите се жалеа и поради непочитување од поедини аргентински репрезентативци по победата, а пред сè од односот на голманот Емилијано Мартинез.

Меѓу нив се јави и претседателот на Фудбалската федерација на Франција, Ноел ле Грет, кој му пиша на својот аргентински колега Клаудио Тапи дека е вџашен од „испадите“ за време на аргентинското славје на титулата.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds

Generated by Feedzy