Надал се откажа од настап во Монтреал: Морам да мислам на здравјето

Надал се откажа од настап во Монтреал: Морам да мислам на здравјето

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал објави денеска дека нема да настапи на мастерсот во Монтреал кој е на програмата од 8 до 14 август.

-Од мојот одмор и подоцнежното враќање на терените, овие недели сè минува добро. Пред четири денови почнав повторно да тренирам и, после секој тренинг, имав мала непријатност која беше присутна и денеска. Одлучивме да не патувам во Монтреал и да продолжиме со тренинзите без присилба, напиша Надал на својот Твитер профил.

-Се надевам дека повторно ќе играм во Монтреал, турнирот кој го сакам и кој го освоив пет пати, пред публика која секогаш ме дочекуваше со голема љубов. Во овој момент не ми преостанува ништо друго освен да бидам мудар и да размислувам за здравјето, додаде Надал.

Последниот турнир на кој Шпанецот настапи беше Вимблдон, на кој поради повреда на стомачниот мускул мораше да го предаде полуфиналето против Ник Кирјос.  (МИА)

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds