Нафтата поефтинува, Саудиска Арабија најави зголемено производство за да ја надомести руската

Нафтата поефтинува, Саудиска Арабија најави зголемено производство за да ја надомести руската

Цените на нафтата паднаа по извештајот дека Саудиска Арабија е подготвена да го зголеми производството на сурова нафта доколку производството на Русија значително падне по санкциите на Европската унија. „Фајненшл тајмс“ објави, цитирајќи извори, дека Саудиска Арабија е свесна за ризиците од недостиг на снабдување и дека „не е во нивен интерес да ја изгубат контролата врз цените на нафтата“.

Цените на нафтата паднаа во утринските часови на тргување во Азија. Меѓународните референтни фјучерси на суровата нафта Брент последен пат поевтинија за 1,68% на 114,34 долари за барел. Фјучерсите на американската сурова нафта паднаа за 1,87% до 113,10 долари за барел.

Лидерите на ЕУ во понеделникот се согласија да забранат 90 отсто од руската сурова нафта до крајот на годината како дел од шестиот пакет санкции на блокот кон Русија откако таа ја нападна Украина. Тоа првично ги зголеми цените на нафтата. Извори за ФТ изјавија дека Саудиска Арабија, де факто лидер на ОПЕК, сè уште не видела вистински недостиг на нафтените пазари. Досега го игнорираше притисокот од Вашингтон да го забрза зголемувањето на производството бидејќи цените на нафтата се зголемија оваа година.

Но, таа ситуација може да се промени бидејќи економиите на глобално ниво се отвораат во услови на закрепнување на пандемијата, што ја поттикнува побарувачката за сурова нафта. Тоа би ја вклучило Кина, најголемиот увозник на нафта во светот, каде што големите градови почнуваат да ги олеснуваат ограничувањата бидејќи секојдневните случаи на Ковид се намалуваат.

„Иако тоа не е целосно ветување, Саудиска Арабија [навидум фрли коска на Западот“, напиша Мет Симпсон, пазарен аналитичар во трговската платформа со седиште во Велика Британија, City Index, во белешката по веста. „Ова ќе биде добро прифатено од западните лидери со оглед на тоа што инфлацијата – и очекувањата за инфлација – остануваат многу високи, а централните банки се обидуваат да ги зголемат стапките со ризик да ги доведат нивните економии во рецесија“, додаде тој.

Извештајот на ФТ доаѓа пред месечниот состанок на алијансата ОПЕК + во четврток, во кој е дел и Русија. Русија е втор најголем извозник на сурова нафта во светот зад Саудиска Арабија. Во исто време, некои членки на ОПЕК + исто така размислуваат дали да ја суспендираат Русија од договорот за производство на нафта, објави The Wall Street Journal, цитирајќи неименувани делегати на ОПЕК.

Делегатите на ОПЕК, наводно, се загрижени поради растечкиот економски притисок врз Русија и нејзината способност да пумпа повеќе сурова нафта за да ги намали високите цени.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds

Generated by Feedzy