Најдобриот шахист во светот ќе игра на турнирот во Струга!

Најдобриот шахист во светот ќе игра на турнирот во Струга!

Кон крајот на месецот Струга ќе биде домаќин на најелитниот шаховски турнир на стариот континент, оваа година тој ќе биде зачинет со присуството на најдобриот во светот, Магнус Карлсен.

Турнирот ќе се одржи од 17. до 25. септември. Ова ќе биде 36. издание за мажи и 25. за жени. Турнирот ќе биде собир на најдобрите во Европа, внимание привлекува норвешкиот клуб Оферспил затоа што ќе го има актуелниот светски шампион, Карслен.

На официјалната страна Карлсен го потврди учеството во Струга.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds