Најк целосно се повлекува од Русија

Најк целосно се повлекува од Русија

Американскиот малопродажен синџир за спортска облека и обувки Најк објави дека целосно се повлекува од Русија поради руската инвазија на Украина.

„Најк одлучи да го напушти рускиот пазар. Наш приоритет е да обезбедиме целосна поддршка на нашите вработени бидејќи одговорно ги намалуваме нашите операции во Русија во наредните месеци“, се вели во соопштението на Најк објавено од Ројтерс.

Одлуката за целосно повлекување на Најк доаѓа неколку месеци откако компанијата престана да прифаќа онлајн нарачки од руски купувачи бидејќи плаќањата стануваат сè покомплицирани оти Западот воведе санкции кон Русија.

Откако Русија ја нападна Украина, многу западни брендови го осудија нападот и ги прекинаа своите акктивности во Русија.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds