Најмалку 16 луѓе загинаа при напад во Авганистан

Најмалку 16 луѓе загинаа при напад во Авганистан

Најмалку 16 лица загинаа, а 24 се повредени при експлозија во медреса во Ајбак, северен Авганистан.

Според лекарски извори, жртвите на нападот се „деца и обични луѓе“.

Во Авганистан од август минатата година, кога талибанците ја презедоа власта регистрирани се десетици експлозии и напади врз цивили, за кои одговорност презеде огранокот на Исламска држава.  (МИА)

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds

Generated by Feedzy