Најмалку 19 загинати во експлозија на цистерна во тунел во Авганистан

Најмалку 19 загинати во експлозија на цистерна во тунел во Авганистан

Најмалку 19 лица загинаа во експлозија на цистерна со гориво во тунелот Саланг во северен Авганистан, изјави денеска официјален претставник за ДПА.

Повредени се 32 лица, а се стравува дека бројот на жртвите е поголем, додаде тој.

– Телата на жртвите што ги видовме беа целосно изгорени, не беше јасно дали се деца, мажи или жени. Извадивме околу 12 тела, изјави очевидец за локалната телевизија TOLOnews.

Портпаролот на Министерството за јавни работи Хамидулах Мусбах изјави дека инцидентот се случил во синоќа поради „технички проблеми“ и пожарот предизвикан од експлозијата потоа се проширил на возилата во близина.

Според властите, пожарот е ставен под контрола по неколку часа, но тунелот што го поврзува северот на земјата со главниот град Кабул и понатаму е затворен за сообраќај.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds

Generated by Feedzy