Најмалку девет жртви и тројца исчезнати во циклонот Белна на Мадагаскар

Најмалку девет жртви и тројца исчезнати во циклонот Белна на Мадагаскар

Најмалку девет лица загинаа, а тројца се водат како исчезнати откако циклонот Белна го погоди северозападен Мадагаскар, информира денеска претставник на локалните власти.

Елак Андријанкаја, шеф на агенцијата за катастрофи на островот, за ДПА изјави дека деветмината кои биле убиени во градот Соалала биле „заробени од надојдена вода”.

Циклонот уништи владините згради, патишта и домови. Ветерот синоќа достигна брзина од 130 километри на час.

Локалниот весник Миди-Мадагаскар ја цитира пратеничката на Солала, Наина Рандријамиса која рекла дека „80 проценти од покривите се уништени и нивото на водата продолжува да расте” во повеќето населби.

Допрва ќе се врши проценка на штетата.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds