Најмалку две лица се повредени во нападот со дронови врз Киев

Најмалку две лица се повредени во нападот со дронови врз Киев

Во синоќешните руски напад со дронови врз Киев повредени се најмалку две лица и оштетени се инфраструктурни објекти и приватни домови.

Началникот на градската воена управа на Киев, Сергиј Попко изјави дека во воздушниот простор на Киев забележани се повеќе од 20 дронови, а околу 15 уништила противвоздушната одбрана.

Градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко на Телеграм објави дека во нападот оштетена е критична инфраструктура.

– Како резултат на нападот врз главниот град, оштетени се критични инфраструктурни објекти. Инженерите за енергетика и топлинска енергија работат на брзо стабилизирање на ситуацијата во снабдувањето со енергија и топлинска енергија, напиша Кличко на Телеграм.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds

Generated by Feedzy