Најмалку пет лица се повредени со нож во Германија

Најмалку пет лица се повредени со нож во Германија

Најмалку пет лица се повредени во регионален воз во Германија кога маж со иранско потекло ги нападнал со нож, соопштија властите.

Министерот за внатрешни работи на регионот Северна Рајна-Вестфалија Херберт Ројл изјави дека триесет и едногодишниот напаѓач е под истрага за потенцијален екстремизам од периодот кога живеел во бегалски хостел во 2017 година, но дека мотивот за нападот се уште не е утврден.

Четворица од повредените се пренесени во болница поради повреди на рацете, лицето и главата, додека едното лице е прободено со нож во стомакот. Ниту еден од нив не е во животна опаснот, објави АП.

Повреден е и напаѓачот кој е пренесен на клиниката.

Германската новинска агенција ДПА ги цитира обвинителите во Ахен дека се уште немаат цврсти докази дека нападот бил мотивиран од исламизам, пренесуваат медиумите.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds