Најмладата жртва на коронавирусот во денешната статистика е на 23 години

epa08764781 Two ambulances carrying patients infected with COVID-19 arrive at the University Clinic for Infectious Diseases in Skopje, Republic of North Macedonia, 22 October 2020.The autumn wave of COVID-19 filled up hospitals in North Macedonia. The last available beds in the country are in an assembly hospital next to the clinic for infectology which is rapidly filling up. The minister of health Venko Filipce said that if these last capacities are filled, there are no other measures left but setting police curfew and total lock down. EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

Најмладата жртва на коронавирусот во денешната статистика е на 23 години

Министерството за здравство согласно податоците од ИЈЗ, информираше дека во последните 24 часа како последица од коронавирусот починале 17 лица. Најмладата жртва имала само 23 години. Според информациите на ТВ21, станува збор за женско лице.

Највозрасниот има 90 години. Најголема бројка на поинати лица се од Скопје (8), потоа од Прилеп 2, и по еден починат од Штип, Кочани, Куманово, Охрид, Кичево, Крива Паланка и Виница. 16 лица починале во болнички, а едно во домашни услови.

23-годишната пациентка е втора најмлада жртва на Ковид-19 од почетокот на епидемијата. Во декември минатата година почина лице на 22 години.

Вкупниот број на починати лица од почетокот на пандемијата изнесува 3 545 лица.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds