Најпозната игра на светот: „Супер Марио“ продадена на аукција за 114.000 долари

Најпозната игра на светот: „Супер Марио“ продадена на аукција за 114.000 долари

Неотворен примерок од видео играта „Супре Марио Брос“ од 1985 година вчера е продаден на аукција во САД за рекордни 114.000 долари.

Досега најскапо платена видео игра беше јапонската верзија на „Мега ман“ од 1987 година, за која беа платени 75.000 долари.

Јапонската компанија Нинтендо ја претстави играта Супер Марио Брос во 1985 година, за подоцна главниот јунак Марио да еволуира во 3Д икона на видео игрите, а снимени се и телевизиски серии и филм со него. (МИА)

Извор: kurir.mk

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds