Најсилниот земјотрес на Балканот се случил во 1979 година

Најсилниот земјотрес на Балканот се случил во 1979 година

Според картата на сите земјотреси во регионот од 1960 година, објавена од Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (EMSC), три биле најразорни, од кои два ја погодиле Албанија.


Најсилниот земјотрес на Балканот се случи во 1979 година.


Првиот, најсилниот, со јачина од 6,9 степени според Рихтеровата скала, се случи на 15 април 1979 година, на околу 15 километри од црногорското крајбрежје.


Во земјотресот загинаа 129 луѓе.


Вториот го погоди Скадар на 1 јуни 1905 година со јачина од 6,6 степени според Рихтеровата скала, при што загинаа 120 луѓе.


Третиот најразорен земјотрес се случи и во Албанија во 2019 година, неговата магнитуда беше 6,4 степени според Рихтеровата скала и тогаш загинаа 51 лице.


Подрачјето на Столац, недалеку од Мостар во БиХ, деновиве беше погодено од силен земјотрес. Во земјотресот загина едно лице.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds