Нападната турска провинција Килис од Сирија, Анкара возврати

Нападната турска провинција Килис од Сирија, Анкара возврати

Министерството за одбрана на Турција соопшти дека ракетите истрелани од Сирија паднале на празна област во турскиот град Килис и дека нема повредени.

Во соопштението се наведува дека е предизвикана материјална штета во инцидентот, пренесува агенцијата Анадолија.

“Руската Федерација беше известена дека пукањето ќе биде запрено и ние веднаш одговоривме на огнот со одредени цели. Ги предупредивме нашите војници во регионот. Ги следиме понатамошните случувања”, се вели во соопштението.

Килис е град на југот на Турција во близина на границата со Сирија.

Турција и Русија се договорија за протокол во март минатата година со кој се повикуваат сите страни во Идлиб да престанат со огнот, а турските и руските сили, како гранати за прекин на огнот, заеднички спроведоа контролни патроли долж линијата за раздвојување, односно долж автопатот М4, додава турската агенција .

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds