НБА ќе додели уште еден трофеј од оваа сезона

НБА ќе додели уште еден трофеј од оваа сезона

НБА лигата сезонава ќе донесе дополнителен трофеј за некоја од екипата, а истиот ќе се доделува за најдобар скор во регуларниот дел од сезоната.

Трофејот ќе го носи името Морис Подолоф во чест на првиот комесар на НБА кој почина во 1985 година, а чие име досега беше поврзувано со МВП индивидуалниот трофеј.

Феникс беше тимот кој минатата сезона имаше најдобар скор до плејофот, а во моментов главен фаворит е Бостон, кој е во водство со 20 победи и 5 порази.

Трофејот е карактеристичен со 82 идентични дела,

НБА исто така најави редизајнирани трофеи, вклучувајќи ги Џо Думарс трофејот за фер плеј и Ред Оербах за најдобар тренер, а редизајн добија голем број трофеи кои беа доделувани и во минатото.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds

Generated by Feedzy