Неколку повредени во силени земјотрес кој го погоди Иран, епицентарот блиску до нуклеарна електрана (ВИДЕО)

Неколку повредени во силени земјотрес кој го погоди Иран, епицентарот блиску до нуклеарна електрана (ВИДЕО)

Земјотрес со јачина од 5,9 степени според Рихтер, утрово го погоди јужниот дел на Иран.

Епицентарот бил во провинцијата Бусхер во која се наоѓа една од иранските електрани. Според првите извештаи, најмалку пет лица се повредени во земјотресот.

Веднаш биле испратени лекарските тимови во погодените области за да помогнат доколку евентуално има повредени.

Земјотресот предизвикал оштетување и на неколку куќи и згради.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds