Невообичаен топол бран ја зафаќа Македонија – УХМР со нови најави за времето

Невообичаен топол бран ја зафаќа Македонија – УХМР со нови најави за времето

Денеска времето во државава ќе се задржи претежо облачно со услови за слаб локален дожд, особено во западните предели. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од јужен правец, додека максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од 11 до 18 степени, информира метеорологот Славчо Попоски.

Во Скопје и околината времето ќе биде променливо облачно со слаб ветер од јужен правец. Температурата на воздухот ќе се искачи до околу 14 степени.

Од утре па натаму следува период на стабилно, суво и сончево време. Повремено ќе има и умерена локална облачност а ќе биде и претежно тивко. По одделни котлини и речни долини ќе има појава на магла и на ниска облачност. Температурите на воздухот ќе бидат невообичаено високи за овој дел од годината и ќе се искачуваат во интервалот од 12 до 20 степени, додека на местата со магла и ниска облачност ќе останат пониски.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds