Николов: Ќе се бориме за секоја топка

Николов: Ќе се бориме за секоја топка

Македонскиот кошаркарски репрезентативец Кристијан Николов кој вети пожртвувана игра, борба за секоја топка и голема желба за триумф над Украина.

-Очекувам да дадеме се од себе, да се бориме за секоја топка. Подмладени сме, меѓутоа тоа не значи дека ќе се предадеме. Секој од нас знае што значи да се игра за Македонија и ветуваме дека ќе го дадеме максимумот, Првo играме со Шпанија, потоа Украина на домашен терен. Сакаме победа, затоа што мотивот не е загубен и покрај тоа што сме некомплетни. Кога играме за репрезентацијата мораме да бидеме чисти пред себе и да го дадеме најдоброто. Знам дека младите ќе дадат се од себе. Ние еден на друг не гледаме како млад и стар, не се делиме, туку се гледаме како играчи кои можат да играат за репрезентацијата и затоа се овде, -порача членот на МЗТ СКопје.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds