Нов американски напад: Убиени лидери на проиранската полиција

Нов американски напад: Убиени лидери на проиранската полиција

Американските дроново изведоа нов напад во Багдад, а мета беа лидерите на Движењето за национална мобилизација во местото Таџ, северно од Багдад.

Проектилите истрелани од американските дронови погодија два автомобили во Таџ, северно од Багдад, потврдија и извори од Ирак.

Убиени се шест луѓе, а тројца се тешко ранети.

Неофицијален извор од ирачката војска кажа дека мета биле ирачките Народни мобилизациски сили, највисоко рангирана прганизација на шиитската полиција која го поддржува Иран.

Ирачката телевизија Ел Ахад објави претходно снимка од сигурносните камери на кои се гледа моментот на експлозијата на проектилот истрелан од американскиот дрон.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds