НОВ РЕКОРД: Регистрирани 1321 нови случаи – починати се 26 лица

НОВ РЕКОРД: Регистрирани 1321 нови случаи – починати се 26 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3836 тестирања, а регистрирани се 1321 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-583, Куманово-100, Дебар-12, Штип-40, Прилеп-57, Тетово-80, Струга-13, Велес-64, Битола-50, Охрид-31, Кавадарци-23, Гостивар-46, Гевгелија-22, Струмица-15, Крива Паланка-9, Радовиш-5, Крушево-8, Кочани-29, Пробиштип-6, Демир Хисар-10, Македонски Брод-2, Пехчево-5, Берово-3, Валандово-4, Виница-13, Делчево-6, Кратово-4, Свети Николе-12, Кичево-35, Ресен-10, Неготино-24.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 433 оздравени пациенти од: Скопје-207, Куманово-20, Штип-13, Прилеп-32, Тетово-42, Велес-11, Битола-19, Кавадарци-6, Гостивар-7, Гевгелија-13, Струмица-10, Крива Паланка-3, Радовиш-6, Кочани-11, Пробиштип-4, Берово-5, Виница-4, Кратово-1, Свети Николе-7, Кичево-10, Ресен-1, Неготино-1.

Починати се 26 лица, седум пациенти од Скопје (65, 50, 65, 72, 76, 60 и 80г), двајца од Штип (64 и 50г ), еден од Прилеп (66г), еден од Тетово (71г), двајца пациенти од Струга (66 и 59г), еден од Велес (68г), двајца од Битола (55 и 57г), тројца пациенти од Охрид (77, 63 и 80г), еден од Кавадарци (71г), еден од Гостивар (73г), еден од Струмица (62г), еден пациент од Крива Паланка (57г), двајца од Радовиш (82 и 72г) и еден пациент од Делчево (71г). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 42540, бројката на оздравени пациенти е 25353 на починати е 1212, а бројот на активни случаи изнесува 15975. Од вчера се регистрираат три контролни теста, а според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:• Скопје 18647, активни 7410• Куманово 2828, активни 738• Дебар 398, активни 87• Штип 2018, активни 443• Прилеп 1909, активни 786• Тетово 2917, активни 963• Струга 971, активни 204• Велес 1273, активни 722• Битола 1147, активни 573• Охрид 1035, активни 440• Кавадарци 777, активни 357• Гостивар 1574, активни 468• Гевгелија 518, активни 209 (25 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 92 на Богданци и 12 се странски државјани)• Струмица 1257, активни 627• Крива Паланка 307, активни 98• Радовиш 321, активни 115• Крушево 57, активни 32• Кочани 933, активни 295• Пробиштип 277, активни 98• Демир Хисар 127, активни 55• Македонски Брод 120, активни 18• Пехчево 69, активни 10• Берово 261, активни 71• Валандово 126, активни 39• Виница 252, активни 125• Делчево 332, активни 174 (87 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)• Кратово 105, активни 64• Свети Николе 573, активни 130• Кичево 817, активни 334• Ресен 309, активни 101• Неготино 285, активни 189 (23 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds