Нов земјотрес ја погоди Хрватска – епицентарот повторно во близина на Петриња

Нов земјотрес ја погоди Хрватска – епицентарот повторно во близина на Петриња

Синоќа во 1 час и 37 минути, сеизмолозите   забележаа умерен земјотрес со епицентар на 6 километри југозападно од Петриња. Јачината на земјотресот беше 3,4 степени според Рихтер, а интензитетот во епицентарот на IV-V степен на скалата ЕМС.

После тоа следеа уште два слаби земјотреси од 1,9 и 2,8 степени според Рихтеровата скала.

– Ме разбуди и по првиот удар продолжи да тресе – напиша жител на Петриња на веб-страницата на ЕМСЦ, а еден од Моженица додаде: – Не се предава !!!! Полека, но сигурно ги иселува луѓето !!!

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds