Нова закана на Ердоган за Вашингтон

Нова закана на Ердоган за Вашингтон

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека турскиот парламент може да донесе резолуција за геноцид врз Индијанците за време на американската колонизација како одговор на усвојувањето на резолуцијата на американскиот Сенат за геноцид врз Ерменците за време на Отоманската Империја.

„Откривме повеќе од еден милион документи за настаните од 1915 година. Дојдете, проучувајте. Зборуваме за документи во рака. Ние исто така треба да се спротивставиме со исти одлуки на нашиот парламент. Истото ќе го сториме. Може ли да се молчи за Индијанците? Тоа е срамна историја на САД “, изјави Ердоган за „Хабер“.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds