Нови 447 случаи на коронавирус, починаа 30 лица

Нови 447 случаи на коронавирус, починаа 30 лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:

Во последните 24 часа се направени 3.034 тестирања, а регистрирани се 447 нови случаи на КОВИД-19 во:
Скопје –191, Куманово – 36, Прилеп – 26, Струмица – 21, Битола – 19, Велес – 18, Тетово – 17, Гостивар – 16, Кочани – 15, Неготино – 11, Охрид – 10, Кичево и Радовиш – по 7, Кавадарци – 6, Штип, Берово и Виница – по 5, Гевгелија, Свети Николе и Валандово – по 4, Богданци и Крушево – по 3, Струга, Крива Паланка и Демир Хисар – по 2, Ресен, Делчево, Дебар, Пробиштип, Демир Капија, Македонски Брод, Пехчево и Македонска Каменица – по 1.

Регистрирани се 620 оздравени пациенти од:
Скопје – 272, Куманово – 56, Прилеп – 55, Битола – 34, Велес – 25, Тетово и Охрид – по 23, Струмица – 20, Штип – 18, Гевгелија – 15, Кичево – 11, Струга и Кочани – по 10, Радовиш – 7, Гостивар и Свети Николе – по 6, Ресен и Дебар – по 5, Богданци – 4, Крива Паланка и Виница – по 3, Кавадарци и Македонски Брод – по 2, Неготино, Берово, Валандово, Демир Хисар и Дојран – по 1.

Пријавени се вкупно 30 починати лица: 8 од Скопје (57г, 57г , 60г, 64г, 64г, 67г, 86г и 92г), 6 лица од Струмица (66г, 68г, 72г, 72г, 73г и 77г), по 2 лица од Кичево (56г и 66г), Кочани (69г и 84г), Неготино (75г и 83г) и Прилеп (60г и 73г) и по едно починато лице од Берово (70г), Битола (70г), Гевгелија (76г), Гостивар (73г), Делчево (83г), Кавадарци (78г), Охрид (84г) и Пробиштип (68г). Сите пријавени пациенти се починати во болнички услови.

Направени се 3.034 тестови преку: ИЈЗ-436, ЦЈЗ Скопје-53, ЦЈЗ Битола-61, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби – 1, Судска медицина – 4, лабораторија болница Козле – 0, УК Пулмологија со алергологија – 1, ГОБ 8-ми Септември – 18, Институт за микробиологија – 78, МАНУ – 86, Жан Митрев (Филип Втори) – 160, Авицена -286, Биотек – 516, Систина – 184, лабораторија Лаор – 313, Синлаб – 48, Ремедика – 44, Плодност – 46, Генеа – 1, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 698.

Досега во земјата се направени вкупно 716.173 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 151.569, бројката на оздравени пациенти е 131.530, на починати е 4.772, а бројот на активни случаи изнесува 15.267.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:
Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)
Скопје 66972, активни 6883
Куманово 8461, активни 1070
Прилеп 8142, активни 724
Тетово 7074, активни 564
Битола 6095, активни 1002
Велес 5372, активни 544
Гостивар 5106, активни 387
Кавадарци 5089, активни 369
Штип 4871, активни 397
Охрид 4874, активни 457
Струмица 3975, активни 534
Струга 2920, активни 146
Кочани 2709, активни 267
Кичево 2445, активни 262
Гевгелија 2168, активни 253
Неготино 2147, активни 185
Свети Николе 1475, активни 112
Крива Паланка 1205, активни 64
Ресен 1202, активни 200
Радовиш 1086, активни 108
Берово 1010, активни 63
Делчево 947, активни 89
Дебар 928, активни 39
Виница 800, активни 118
Пробиштип 769, активни 32
Валандово 660, активни 72
Богданци 486, активни 61
Крушево 476, активни 96
Демир Капија 394, активни 25
Демир Хисар 385, активни 67
Кратово 352, активни 9
Македонски Брод 352, активни 22
Пехчево 261, активни 22
Македонска Каменица 229, активни 14
Дојран 132, активни 10

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds