Нови врнежи од утре – пообилни и наместа поројни во сабота и понеделник

Нови врнежи од утре – пообилни и наместа поројни во сабота и понеделник

Нови врнежи од дожд кои наместа ќе бидат поројни и проследени со грмотевици, најавуваат метеоролозите за сабота и понеделник.

Од УХМР информираат дека под влијание на влажна воздушна маса од утре кон крајот на денот следува период на пооблачно време со повремени врнежи од дожд со променлив интензитет.

Најоблачно и најврнежливо ќе биде во сабота и во понеделник, кога на места врнежите ќе бидат поројни и проследени со грмежи.

Утринските температури утре ќе бидат во негатива во некои делови и ќе се спуштат до минус четири, а од задутре ќе се движат од три до девет степени. Дневните температури ќе бидат од осум до 18 степени.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds