Обид за убиство!? На Доналд Трамп

President Donald Trump speaks to members of the media before boarding Marine One on the South Lawn of the White House in Washington, Monday, July 27, 2020, for a short trip to Andrews Air Force Base, Md., and then on to Morrisville, N.C. to tour a biotechnology innovation center. (AP Photo/Andrew Harnik)

Обид за убиство!? На Доналд Трамп

На претседателот Доналд Трамп му бил испратен пакет кој содржел отров рицин, пренесува Си-Ен-Ен.

За овој случај известиле двајца полициски службеници. Направени се два теста за да се потврди присуството на отвровната супстанца. ФБИ и тајната служба го истражуваат случајот.

Целата пошта која приситгнува во Белата Куќа најпрво се прегледува надвор од објектот, пред да се однесе во претседателската резиденција.

Рицин е високо токсично соединение од семето рицинус кое се користи на терористички завери. Може да се користи во облик на прашок, капсули, дим и киселина.

Ако се конзумира, предизвикува мачнина, повраќање, внатрешно крварење на цревата, предизвикува откажување на црниот дроб, бубрезите и настапува смрт поради пореметување на циркулацијата.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds