Објавена е последната снимка на морнарите од потонатата подморница: Сите заедно пеат „Збогум“

Објавена е последната снимка на морнарите од потонатата подморница: Сите заедно пеат „Збогум“

Снимката е направена неколку седмици пред да потоне подморницата заедно со 53-те морнари. На снимката се гледа како морнарите ја пеат песната “Sampai Jumpa”, индонезиски хит, што во превод значи „Збогум“.

Индонезиските власти денеска потврдија дека подморницата, која потона минатата среда во близина на Бали, е пронајдена на морското дно поделена на најмалку три делови, а сите морнари, за жал го загубиле животот.

Според експертите, за подигнувањето на подморницата на површината од длабоката вода ќе биде потребна специјална опрема за спасување. Портпаролот на индонезиската морнарица Јулиус Виџојоно изјави дека за операцијата за извлекување се уште се разговара со експерти и меѓународни тела.

Претседателот на Индонезија, Јоко Видодо изрази соучество до семејствата и вети дека државата ќе го финансира образованието на настраданите морнари.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds