Од полноќ нови цени на горивата

Од полноќ нови цени на горивата

Регулаторната комисија денеска ќе одлучува за новите цени на нафтените деривати.

Минатата недела, цената на бензините се зголеми за 1,5 денар по литар, а дизелот поскапи за два денара.

Моментално малопродажна цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 81 денар за литар, ЕУРОСУПЕР БС-98 се продава за 83, а ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) за 73,5 денари за литар. Со одлуката на РКЕ за 1,5 денари за литар поскапе и Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) кое се продава за 73 денари за литар. За 1,815 денари за килограм се зголеми и малопродажната цена на Мазутот М-1 НС и ќе изнесува 46,537 денари.

РКЕ денеска има состанок, а веднаш после него ќе информираме дополнително во текот на денот дали има ново покачување на горивата од полноќ, или пак не.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds