Од полноќ ново поскапување на дизелот, цената на бензинот останува иста

Од полноќ ново поскапување на дизелот, цената на бензинот останува иста

Регулаторната комисија донесе одлука за ново поскапување на нафтените деривати.

„Во споредба со претходната пресметка се бележи зголемување кај следните нафтен деривати и тоа во просек: кај дизелот за 3,616%, кај екстра лесното масло за 2,984% и кај мазутот зголемување за 2,265%“, велат од Регулаторна.

Согласно овие податоци, РКЕ донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,67 % во однос на Одлуката од 9.3.2022 година.

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 не се менуваат, додека малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) се зголемува за 3,00 денари/литар.

Малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се зголемува за 2,50 денари/литар.

Малопродажната цена на Мазутот М-1 НС се зголемува за 1,404 денар/килограм и сега ќе изнесува 60,569 ден/кг.

Од 11.3.2022 година од 00:01 часот максималните цени на нафтените деривати ќе изнесуваат:

– Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 93,00 (денари/литар)

– Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 98 95,00 (денари/литар)

– Дизел гориво ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) 97,00 (денари/литар)

– Масло за горење Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) 92,50 (денари/литар)

– Мазут М-1 НС 60,569 (денари/килограм)

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds