Од утре на сила новите рестриктивни мерки

Од утре на сила новите рестриктивни мерки

Од утре стапува на сила новиот пакет на рестриктивни мерки кои ги усвои Владата на предлог на Комисијата за заразни болести.

Новиот пакет мерки кој ќе важи до 21 јануари, има за цел да избегне зголемување на бројот на заболени од Ковид-19 во претстојниот период на празници.

Со мерките е предвидена реорганизација на работното време на угостителите и тие од утре ќе затвораат во 18 часот, наместо до 21 часот како што беше до сега. На сила останува забраната за собири на јавни места и се апелира до единиците за локална самоуправа да го засилат надзорот за почитување и спроведување на оваа мерка.

„Забрането е групирање по плоштади за дочек и прослава на Новата година, како и секаков вид собири во периодот на празниците, а хотелите ќе треба да ги затворат своите ресторани по 21 часот. Забрана за собири на отворено и ограничен број постетители во затворен простор со задолжително носење маски ќе важи и за празнување на верските празници кои следат“, информираат од Министерството за здравство.

Министерот Венко Филипче апелираше да нема домашни собири за празниците.

„Да празнуваме одговорно заради сите нас“, порача Филипче.

Претдходно денеска министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, најави дека издавањето викендички на луѓе кои не се од исто семејство е кривично дело. Тој кажа дека веќе има оперативна акција од полицијата и се проверува издавањето на викенд-куќи. Според него, за време на новогодишните празници полицајците ќе прават увид и ќе поднесуваат пријави онаму каде ќе има групирања, што е спротивно на одлуките од Владата.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds