Од утре пороен дожд, силен ветер и грмежи

Од утре пороен дожд, силен ветер и грмежи

Под влијание на циклонска активност утре попладне, во текот на ноќта и во вторник претпладне ќе биде облачно со врнежи од дожд.

Врнежите ќе почнат од запад, а во вечерните и ноќните часови зоната на врнежи ќе се прошири во целата земја. На повеќе места се очекуваат обилни врнежи, од 30 до 40 л/м2 за 24 часа, а локално и повеќе. Во ноќните и раните утрински часови кон вторник, врнежите на места ќе бидат поројни и проследени со грмежи.

Ќе дува засилен ветер, утре од југоисточен, а во вторник од југозападен правец.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds